Kadu

forum użytkowników Kadu
Teraz jest 20 maja 2019 06:29

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 mar 2016 02:48 

System: Linux
Witam

Mam takie pytanko, czy jest jakiś roadmap dotyczący przyszłości wtyczki Jabbera?

Pytam nie bez powodu, podobnie jak zdecydowana większość znajomych linuksiarzy używam na razie Pidgina, ale stabilna wersja 3.0 wyjdzie trzy lata temu, a na stronie ze źródełkami widać, że jeśli kiedyś wyjdzie, to prawdopodobne 30 lat temu.... :cry:

W tej chwili Pidgin-2 powoli zaczyna powoli odstawać do protokołu, PSI też nie najlepiej wygląda, tylko Gajim ogarnia w miarę dobrze aktualne XEP-*, ale świat się na Gajimie nie kończy.
Testowałem przed chwilą Kopete-15.08.3, i obsługa Jabbera wygląda w niej dosyć tragicznie, np autoryzacja miedzy Kopete - Gaijmem ani Kopete -Kadu nie chciała ruszyć, tylko z Pidginem dało się kogoś autoryzować, OTR w Kopecie też na testowym robocie napisanym w Perlu nie ruszył, podczas gdy Pidgin i Kadu z nim gadają bez problemu, Gajima też się da odpalić.

Równocześnie upowszechnia się net LTE, ma wejść net 5G, i widać np, że na SMSy już praktycznie nie ma miejsca (choćby niedawna wtopa Playa o tym świadczy), na rozmowy głosowe GSM jest go coraz mniej.
Mim zdaniem XMPP może za kilka zastąpić popularne SMSy np przy potwierdzaniu operacji bankowych i wysyłaniu haseł jednorazowych do bezpiecznego logowania (o ile zachowa się wtyczka XEP-0027, bo OTR z jego argumentem zaprzeczenia akurat do takiej zabawy się średnio nadaje).

Teraz we wszyskich multikomunikatorach brakuje mi najbardzierj:
List prywatności XEP-0016 - Ejabberd to obrabia elegancko, Gajim też.
Statusu Invisibility - XEP-0126 (Gajim realizuje ten drobiazg właśnie przez listy zgonie z XEP-0016)
Do tego w niektórych brakuje:
XEP-0184

W przyszłości we wszystkich będzie brakowało:
XEP-0235 - Oath

Dlatego jakoś muszę sobie sporządzić plany dotyczące przyszłości komunikatora,
a jestem raczej administratorem, ale nie koderem. :(

PS:
Kadu, Pidgina, Kopete-15.08 i Gajima przetestowałem na domowym Ejabberd-16.01 z bazą w Mysql, a OTR na "bardzo obiektywnym" teście pewnego robota w perlu.
http://cpansearch.perl.org/src/AJGB/Pro ... /examples/
W ten sposób miałem pełen podgląd na konfigurację i logi z poziomu serwera
i klientów, a także wjazd w konfigurację serwera, robota i komunikatorów, czyli optymalne środowisko testowe.

Pozdro
8)

PostNapisane: 11 mar 2016 16:51 
developer

Nie ma roadmapu.

Kadu ma jednego developera na 1/8 etatu. Robię co mogę z tym czasem. Ważniejsze teraz jest ponowne dodanie facebooka niż rozwijanie XMPP, które działa całkiem nieźle (można rozmawiać, wysyłać pliki, szyfrować OTRem).

www.rkvalue.com - C++/Qt Consultant
Kadu Blog

PostNapisane: 11 mar 2016 19:05 

Jednej rzeczy w kadu i w obsłudze jabbera mi brakuje to wysyłanie wiadomości do grupy. W pracy korzystam z kadu do rozmów, ale jak muszę wysłać wiadomość do wszystkich to odpalam psi i z niego wysyłam do wszystkich wiadomości :( W kadu nie widzę takiej opcji niestety

PostNapisane: 12 mar 2016 11:12 
developer

Hmm, nie widziałem takiego zgłoszenia na redmine. Wrzuć, prawdopodobnie jest to całkiem łatwe do zrobienia.

Kadu Blog

PostNapisane: 12 mar 2016 21:22 

Vogel napisał(a):
Hmm, nie widziałem takiego zgłoszenia na redmine. Wrzuć, prawdopodobnie jest to całkiem łatwe do zrobienia.

http://www.kadu.im/redmine/issues/3076 założone

PostNapisane: 13 mar 2016 04:25 

Vogel napisał(a):
Nie ma roadmapu.

Kadu ma jednego developera na 1/8 etatu. Robię co mogę z tym czasem. Ważniejsze teraz jest ponowne dodanie facebooka niż rozwijanie XMPP, które działa całkiem nieźle (można rozmawiać, wysyłać pliki, szyfrować OTRem).

Podziwiam poczucie humoru.

FB-chat bazuje właśnie na XMPP, wtyczka FB do Pidgina to praktycznie była wtyczka Jabbera.
XMPP ma tą przewagę, że wszystkie Gtalki, FB, AOL czy Tleny też bazują w praktyce na tym protokole, w ogóle nie wiem, czy na świecie jest choćby jeden protokół który nie bazuje na XMPP lub ICQ.

Faktycznie, XMPP w Kadu działa, rozmawiać się da, dlatego od na prawdę komfortowej obsługi Jabbera odgradza go w tej chwili przede wszystkim XEP-184 i XEP-0016.

Za kilka lat się pewnie upowszechni Oauth, ale z nim się nie pali (w tej chwili jest w Google-hangouts na Twitterze, FB też go wprowadził, w nowym API).

Biorąc pod uwagę specyfikację opisaną w XEP, to 1/8 etatu jednej osoby może wystarczyć, każdy z tych XEP opisuje może ze dwadzieścia formatów wiadomości XML, na bazie których serwer podejmuje różne akcje.
Nie wiem tylko, na ile pozwala biblioteka Qxmpp, chyba Purple dawałoby lepszą pozycję startową, Pidgin ciągle jeszcze z Jabberem sobie radzi zauważalnie lepiej niż inne komunikatory, ale pewnie ożenienie Kadu z Purple byłoby horrorem. ;)

FB z resztą za klika lat znudzi się ludziom tak samo, jak wszystkie poprzednie zabawki, także uniwersalny protokół zawsze da spore pole manewru na przyszłość.

Pozdro
8)

PostNapisane: 13 mar 2016 10:42 
developer

FB chat już od jakiegoś roku nie bazuje na XMPP. Do tego czasu Kadu ładnie obsługiwało rozmowy na Facebooku, potem niestety wyłączyli swoją bramkę XMPP i już nie jest tak łatwo :(

OAuth to zupełnie osobny protokół do autoryzacji, który w Kadu wykorzystujemy do obsługi avatarów dla protokołu GaduGadu. Więc implementacja jest.

Kadu Blog

PostNapisane: 13 mar 2016 12:05 

Vogel napisał(a):
FB chat już od jakiegoś roku nie bazuje na XMPP. Do tego czasu Kadu ładnie obsługiwało rozmowy na Facebooku, potem niestety wyłączyli swoją bramkę XMPP i już nie jest tak łatwo :(

OAuth to zupełnie osobny protokół do autoryzacji, który w Kadu wykorzystujemy do obsługi avatarów dla protokołu GaduGadu. Więc implementacja jest.

Po prostu wzięli co najlepsze z XMPP, i zamknęli komunikator, jak każda korpo.
Identycznie kiedyś robił O2, aż zmądrzeli, jak im klienci zaczęli znikać.

Whatsap i podobne komunikatory też zaczynają na gotowym protokole XMPP,
a potem się zamykają i kombinują z patentami na kwadratowe kropki w kodzie.
AQQ - też nie chciało wydać komunikatora na Linuxa, aż ktoś spojrzał na ten protokół, i wtyczka do Pigina była w kilka tygodni, podobnie jak z Tlenem. :)

GG też nie może sobie przypomnieć, co ich łączy z ICQ, :P

PS.
Oauth2 radzę szykować do Googla i Twittera, hangouts już wymaga takiej autoryzacji, Twitter podobnie, FB ostatnio też.

W każdym razie każda zamknięta usługa może zdychać, jak Gadu, nawet największa, wolny protokół daje pewność, że zawsze się gdzieś przyda.
Korpiszony umieją patentować i latać po sądach, ale tworzyć dobre usługi muszą zawsze hakerzy, jak pokazuje przykładowo historia Kazzy i później Skypa. :)

Pozdro
8)

PostNapisane: 15 mar 2016 09:04 

Jacekalex napisał(a):
Vogel napisał(a):
Identycznie kiedyś robił O2, aż zmądrzeli, jak im klienci zaczęli znikać.
i niby że co powstało?

Strefa czasowa: UTC + 1